تولید حداکثری تخم مرغ به همراه ناامیدی به صادرات

این روزها شاهد افزایش تولید تخم مرغ هستیم و در حالی این اتفاق رقم می‌خورد که پیش بینی می‌شود در آینده به همراهز هم آنفلونزای پرندگان به سراغ ایران بیاید و صنعت طیور را به مشکل روبه رو سازد.

تولید حداکثری تخم مرغ به همراه ناامید به صادرات

تحریریه منطقه موزیک: این روزها شاهد افزایش تولید تخم مرغ هستیم و در حالی این اتفاق رقم می‌خورد که پیش بینی می‌شود در آینده به همراهز هم آنفلونزای پرندگان به سراغ ایران بیاید و صنعت طیور را به مشکل روبه رو سازد.

تعدادی پیش دبیر کل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران پیش‌بینی انجام امسال میزان تولید تخم مرغ در کشور به حدود ۹۵۰ هزار تن برسد. فرزاد طلاکش دبیر کل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران  گفته بود: به همراه کنترل های بهداشتی انجام انجام گرفته در زمینه بیماری آنفولانزای پرندگان برآورد می‌کنیم تا پایان سال جاری نزدیک به ۸۵۰ هزار تن تخم مرغ صنعتی و حدود ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ بومی تولید شود.

از سوی دیگر در حالی تولید تخم مرغ در حال افزایش هست که سرانه مصرف مستقیم خانوار و صنعتی در ایران نسبت به گذشته کاهش پیدا انجامه هست  وآمار آن حدود ۱۹۸ عدد تخم مرغ هست.

 به همین خاطر طبق مصوب ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ به همراهید تا پایان پلن ششم توسعه سرانه مصرف به ۲۵۰ عدد افزایش یابد.  برای ترویج افزایش مصرف نیز توافقاتی به همراه تعلیم و پرورش برای ترویج مصرف تخم مرغ در مدارس شده هست. 

برای افزایش سرانه مصرف داخلی این محصول، بخش دولتی و اصناف به همراهید تلاش کنند به همراهورهای غلط نسبت به تخم مرغ را ابداًح کنند چراکه امروزه در دنیا تامین پروتیین از طریق تخم مرغ جبران می شود زیرا سالم ترین و ارزانترین نوع پروتیین هست و برای همه ی سنین معقول می به همراهانجام گرفت.

گفتنی هست که سرانه مصرف تخم مرغ را در اروپا برای هر نفر ۲۷۰ عدد هست. از سوی دیگر عدم تاثیر کلسترول تخم مرغ بر بدن انسان  موجب انجام گرفت تا آمریکا نیز سرانه مصرف این محصول بعد از ۱۰ سال به ۲۶۵ عدد برسد. در حال حاضر ۱۶۷۰ واحد تولید مرغ تخم گذار در کشور وجود دارد.

به گفته مسئولان ظرفیت اسمی تولید این واحدها سالانه حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ هست، اما ۱۵ درصد این واحدها به علت داخل انجام گرفتن در حریم منطقهی و یا مشکلات وراثتی غیر فعالند.به لحاظ تولید صنعتی و هم بهره وری در جایگاه نیکوی قرار داریم به طوری که ضریب تبدیل و میزان تولید در این بخش افزایش نشان می دهد. 

سال ۹۴ را سال پر رونق صادرات تخم مرغ دانست و خاطر نشان انجام که در آن سال ۹۵ هزار تن از این محصول صادر انجام گرفت. مطابق به همراه تولید داخلی تخم مرغ سالانه ۱۰ درصد تولید تخم مرغ به همراهید صادر شود که در سال گذشته به علت بیماری آنفولانزای پرندگان، این دنبال محقق نانجام گرفت و کل صادرات به ۴۰ هزار تن رسید این یعنی حداقل میزان صادرات.

اکنون به علت به همراهلارفتن پایه قیمت این محصول در داخل بر اثر تلف انجام گرفتن مرغ ها به علت بیماری آنفولانزای پرندگان در سال ۹۵، فاصله ایران به همراه کشورهای رقیب مانند ترکیه، پاکستان و هند زیاد انجام گرفته  هست و از این رو دولت به همراهید از صادرات تخم مرغ حمایت کند. به همراه این حال مسئولان پیش بیمی می‌کنند که تولید امسال به ۹۵۰ تن برسد و در این میان به همراهید حجم صادرات نیز افزایش یابد . سوالی که در این میان مطرح می‌شود این هست که دولت به صنعت طیور کمک می‌کند تا صادرات امسال همچون سال گذشته رقم نخورد و تخم مرغ ها پشت در مرزها نمانند؟ 

صادرات تخم مرغ همچنان در بن بست!

متاسفانه صادرات شرایط نیکوی ندارد و دلیل این موضوع آنفلونزای حاد پرندگان هست که از آبه همراهن ماه سال گذشته در کشور شیوع پیدا انجام اما از اردیبهشت ماه امسال کشور از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک انجام گرفت و تولیدکنندگان اجازه صادرات پیدا انجامند. به این ترتیب تا امروز حداکثر ۷ هزار تن تخم مرغ از کشور صادر انجام گرفته که این میزان در سال‌های گذشته حجم صادرات در یک ماه کم رونق بود. به گفته مسئولان ذیربط احتمال اینکه در فصل سرما دوبه همراهره در کشور درگیر آنفلوانزای پرندگان شویم وجود دارد از طرفی به همراه توجه به اینکه از نظر قیمتی نیز شرایط رقابت نداریم؛ تعدادان دربه همراهره صادرات این محصول خوشبین نیستم.  

سال گذشته تولیدکنندگان زیادی زیان انجامند. به همین خاطر تولید به همراهلای تخم مرغ امسال به همراهید به شکل دنبالمندتری صورت می‌گرفت تا اگر موفق به صادرات افزایشی نشویم تولیدکنندگان به همراه خسارت روبه رو نشوند. به صورت حتم تلاش برای افزایش مصرف سرانه تخم مرغ می‌تواند به وضعیت تولیدکنندگان سامان ببخانجام گرفت و بخشی از ضرر آن‌ها را جبران سازد.

 

منبع

نوشته تولید حداکثری تخم مرغ به همراه ناامیدی به صادرات اولین بار در شهر موزیک پدیدار شد.